WSTĘP
- Na podstawie Decyzji nr 26613402/01/2012 z dnia 19 stycznia 2012r. wydanej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kielcach, Miasto Kielce prowadzi schronisko dla zwierząt na terenie nieruchomości położonej w Kielcach przy ul. Ściegiennego 203. Schronisko posiada weterynaryjny numer identyfikacyjny 26613402.
- Nadzór nad działalnością schroniska sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach.
- Podstawą działania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach, zwanego dalej Schroniskiem, jest:
- ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r (Dz. U. z 2003r. Nr 106, poz. 1002) wraz z późniejszymi zmianami;
- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz. U. poz. 163) – 23 stycznia 2023 r. ogłoszone w Dzienniku Ustaw.
- program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt uchwalany Uchwałą Rady Miasta Kielce.
Źródłami finansowania Schroniska są:
- dotacja z budżetu miasta,
- dotacje inwestycyjne,
- darowizny.
Obszarem działania Schroniska jest obszar Miasta Kielce.
Poniższy Regulamin Schroniska określa:
- zadania Schroniska,
- organizację Schroniska,
- godziny przyjęć interesantów i zasady poruszania się po schronisku,
- obowiązki personelu schroniska,
- zasady przyjmowania zwierząt do schroniska,
- zasady wydawania zwierząt,
- zasady opieki lekarsko-weterynaryjnej,
- zasady opieki na kotami wolno żyjącymi,
- zasady eutanazji zwierząt,
ZADANIA SCHRONISKA
- Wyłapywanie, transport oraz przyjmowanie i przetrzymywanie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, psów i kotów zagubionych, zabłąkanych i porzuconych lub z innych przyczyn bezdomnych, a znajdujących się na terenie miasta Kielce oraz zapewnienie im opieki w tym weterynaryjnej.
- Poszukiwanie nowych domów dla zwierząt bezdomnych.
- Leczenie chorych zwierząt przebywających w Schronisku, rokujących nadzieję na wyzdrowienie. Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz weterynarii wraz z kierownictwem schroniska.
- Usypianie w sposób humanitarny zwierząt zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Stworzenie humanitarnych warunków bytowania zwierząt w Schronisku dostosowując ich ilość do ilości miejsc w schronisku, prowadząc konsekwentnie:
- kastrację zwierząt,
- trwałe znakowanie i rejestrowanie zwierząt przybyłych do schroniska.
- Prowadzenie edukacji ekologicznej i akcji adopcyjnej, w szczególności poprzez m.in.
- zachęcanie szkół do odwiedzenia Schroniska (prelekcje, przekazywanie materiałów edukacyjnych, ulotki, plakaty),
- prowadzenie strony internetowej schroniska,
- opracowywanie, druk i kolportaż ulotek,
- kontakt z mediami.
ORGANIZACJA SCHRONISKA
- Pracą w Schronisku kieruje Kierownik Schroniska.
- Kierownik Schroniska jest odpowiedzialny za wypełnianie zadań, o których mowa w §1 oraz za całokształt prac w Schronisku, a także za jego majątek, właściwe administrowanie, wykonywanie napraw bieżących, przestrzeganie niniejszego regulaminu oraz obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony zwierząt, sanitarno-weterynaryjnych i innych.
- Kierownik Schroniska zatrudnia lekarza/y weterynarii i/lub podejmuje współpracę z lekarzem weterynarii wolnej praktyki.
- Do zadań lekarza weterynarii należy:
- opieka weterynaryjna nad bezdomnymi zwierzętami umieszczonymi w schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach,
- prowadzenie ewidencji leków i materiałów medycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- prowadzenie dokumentacji związanej z kwestiami lekarsko-weterynaryjnymi.
- Kierownik Schroniska organizuje prace osób w nim zatrudnionych oraz przeprowadza szkolenie stanowiskowe.
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW ORAZ ZASADY PORUSZANIA SIĘ PO SCHRONISKU
- Przyjmowanie interesantów odbywa się od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 16:00,
- Przyjmowanie zgłoszeń telefonicznie całodobowo pod numerami telefonu:
- od 8:00 do 16:00 zgłoszenia odbierają pracownicy administracji schroniska – 41-361-67-24,
- od 16:00 do 8:00 zgłoszenie odbiera wyznaczony pracownik – 517-666-545.
Wykaz godzin wraz z numerami telefonów wywieszony jest na bramie schroniska.
- Wyjazdy do zwierząt odbywają się całodobowo.
- Godziny przyjęć Schroniska muszą być wywieszone w widocznym miejscu.
- Osoby, które chcą odwiedzić schronisko lub mają na celu adopcję zwierzęcia ze schroniska mogą to zrobić w godzinach określonych w ust. 2. po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie lub za pomocą Internetu. Osoba starająca się o adopcję zobowiązana jest do wypełnienia ankiety przed adopcyjnej. Ankietę można wypełnić: za pomocą maila, przez portal społecznościowy Facebook/inne media internetowe lub na miejscu.
Pracownik przydziela opiekuna, który oprowadza interesanta po schronisku. Pracownik administracji i/lub lekarz weterynarii udzieli niezbędnych informacji dotyczących zwierzęcia, którego adopcją interesuje się osoba starająca się o adopcję. Poruszanie się interesantów po schronisku możliwe jest wyłącznie z przydzielonym opiekunem.
- Grupy zorganizowane mogą odwiedzać schronisko po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (z minimum 2 dniowym wyprzedzeniem). Maksymalna liczba uczestników w grupie to 50 osób.
- Na terenie schroniska obowiązuje zakaz:
- drażnienia i straszenia zwierząt,
- spożywania alkoholu,
- palenia tytoniu poza wyznaczonym do tego miejscem,
- karmienia zwierząt przez osoby odwiedzające schronisko bez zgody pracowników,
- zbliżania rąk do krat bez obecności i zgody pracowników schroniska,
- wchodzenia na tereny, gdzie osobom nieupoważnionym wstęp jest wzbroniony,
- wstępu osobom agresywnym i nietrzeźwym,
- wstępu z własnymi zwierzętami (z wyjątkiem sytuacji uzgodnionych wcześniej, mających na celu zapoznanie zwierzęcia prywatnego ze zwierzęciem, które osoba zamierza adoptować; zwierzę musi posiadać aktualne szczepienia p. chorobom zakaźnym oraz p. wściekliźnie, właściciel zobowiązany jest okazać książeczkę zdrowia).
- otwierania furtek, wybiegów i klatek bez pozwolenia,
- wstępu dzieciom poniżej 15 roku życia, bez opieki dorosłych.
- Do Schroniska nie wolno przyjmować darów w formie żywności za wyjątkiem oryginalnie opakowanych (puszki, całe opakowania suchej karmy, makaronu itd.).
OBOWIĄZKI PERSONELU SCHRONISKA
- Wszyscy pracownicy Schroniska winni odznaczać się przyjacielskim i humanitarnym stosunkiem do zwierząt znajdujących się w nowych warunkach i często z tego powodu agresywnych lub apatycznych.
- Swoim zachowaniem wobec zwierząt, zarówno w Schronisku jak i poza nim, pracownicy i wolontariusze powinni dawać przykład należytego obchodzenia się ze zwierzętami.
- Brutalne i niehumanitarne odnoszenie się do zwierząt będzie powodem rozwiązania umowy o pracę/współpracę w trybie dyscyplinarnym/natychmiastowym. W przypadku zaniedbywania obowiązków względem zwierząt, braku odpowiedniej opieki również będzie rozwiązywana umowa z pracownikiem.
- W skład personelu schroniska wchodzi kierownik schroniska, lekarze weterynarii, pracownicy administracyjni, opiekunowie zwierząt, technicy weterynarii, behawioryści, członkowie patrolu, dozorcy itd.
- Kierownik schroniska nadzoruje i kieruje pracą podległego mu zespołu, opracowuje zasady dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji, odpowiada za prawidłowe żywienie zwierząt, zachowanie ich dobrostanu.
- Lekarze weterynarii decydują o sposobie leczenia, odpowiadają za szczepienia zwierząt, leczenie, odrobaczenie ich znakowanie i kastrację. Odpowiedzialni są również za prowadzenie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej tj. prowadzenie rozchodu leków, wpisywanie do programu Klinika XP wizyt i badań zwierząt niezwłocznie po ich wykonaniu, nadzór nad przechowywaniem oraz oznakowaniem zwłok zwierząt. Lekarz weterynarii odpowiedzialny jest za bieżące uzupełnianie książeczek zdrowia zwierząt. Odpowiedzialny jest również za nadzór nad dezynfekcją pomieszczeń szpitalnych i pomieszczeń gabinetów weterynaryjnych. Lekarz weterynarii zobowiązany jest do udzielenia przyszłemu opiekunowi ustnie lub pisemnie informacji dotyczących stanu zwierzęcia, które osoba zamierza adoptować. Wypis leczenia zwierzęcia wydawany jest do 7 dni po opuszczeniu przez zwierzę schroniska – w formie papierowej lub elektronicznej.
Lekarz weterynarii nadzoruje i zleca pracę opiekunów i/lub techników, którzy zajmują się zwierzętami przebywającymi na części gabinetowo-szpitalnej.
- Pracownicy administracyjni przyjmują zgłoszenia, prowadzą zeszyt zgłoszeń, przyjmują interesantów, wydają zwierzęta do adopcji, prowadzą administrację, uaktualniają stronę internetową oraz nadzorują pracę opiekunów. Wykonują również inne zlecone zadania.
- Opiekunowie zwierząt przydzielani są do poszczególnych sektorów według grafiku dostępnego w biurze/recepcji schroniska. Sprzątanie schroniska odbywa się w godzinach od 8:00-16:00 oraz 16:00-21:00. Oprócz boksów opiekunowie sprzątają wybiegi przynależące do danego sektora oraz tereny przynależne (chodniki, trawniki itd.).
- Wyznaczony opiekun jest odpowiedzialny za karmienie zwierząt przebywających na sektorach oraz za porządek w „karmiarni” i zgłaszanie braków w stanach magazynowych. Pierwsze karmienie odbywa się około 8:30 (dla zwierząt ze specjalnymi potrzebami). Drugie karmienie, dla wszystkich zwierząt odbywa się między godz. 13:00 a 14:00. W przypadku zwierząt potrzebujących indywidualnego karmienia, odpowiada za nie wyznaczony opiekun. Opiekunowie i technicy zobowiązani są do tego, aby zwierzęta miały stały dostęp do świeżej wody. Na bieżąco uzupełniają słomę w budach w okresie zimowym.
- Opiekunowie są odpowiedzialni za przekazywanie lekarzowi weterynarii zaobserwowanych nieprawidłowości dotyczących stanu zdrowia zwierząt będących pod ich opieką. Zgłoszenia odbywają się za pomocą zeszytu „nieprawidłowości” znajdującego się na recepcji.
- Opiekunowie codziennie wyprowadzają psy na wybiegi i/lub na spacery.
- Opiekunowie są odpowiedzialni za mycie i dezynfekcję misek:
- miski z poszczególnych sektorów zarówno przed myciem, jak i powinny być odseparowane od siebie w celu uniknięcia przenoszenia bakterii i wirusów między sektorami.
- Opiekunowie, którzy sprzątają dany sektor, zbierają miski przeznaczone na karmę dla zwierząt przed zakończeniem swojego dyżuru. Przenoszą je do pomieszczenia, w którym zostaną oczyszczone, umyte i zdezynfekowane.
- Opiekun myje miski z danego sektora płynem do naczyń, następnie są one wypłukane, zdezynfekowane w roztworze 0,5% Virkon i płukane pod bieżącą wodą.
- Miski uszkodzone lub takie, których mycie jest utrudnione nie mogą być stosowane do żywienia zwierząt.
- Opiekunowie odpowiedzialni są za przeprowadzanie dezynfekcji w podlegających im sektorach wg procedury i zaleceń lekarzy/techników.
- Członkowie patrolu interwencyjnego odpowiedzialni są za wyjazdy i odłowienie zwierzęcia w celu udzielenia mu pomocy. Odłowienie powinno odbywać się profesjonalnie, aby jak najbardziej ograniczyć stres, na który zwierzę jest narażone. Po powrocie do schroniska przekazuje ustnie sprawozdanie z wyjazdu. Po wszystkim przeprowadzają dezynfekcję sprzętu użytego do transportu i odłowienia zwierzęcia. Czynności te odnotowują w odpowiednich dokumentach.
- Pracownik nocny sprawuje opiekę nad Schroniskiem w godz. od 16:00 do 8:00, dozoruje powierzony im teren. W godzinach od 16:00 do 21:00 pracownik nocny sprząta boksy i zajmuje się pracami porządkowymi na terenie obiektu. Ma zlecane również inne prace w zależności od potrzeb.
- Pracownik drugiej zmiany (jeżeli taka jest uwzględniona) w godzinach od 14:00 do 21:00 zajmuje się pracami porządkowymi, sprzątaniem, dodatkowym karmieniem lub innymi zleconymi pracami (jeśli funkcjonuje druga zmiana – w zależności od potrzeb).
- W pracy Schroniska biorą udział wolontariusze, którzy podpisali umowę oraz zaakceptowali Regulamin wolontariatu.
ZASADY PRZYJMOWANIA ZWIERZĄT DO SCHRONISKA
- Do Schroniska przyjmowane są bezpańskie zwierzęta z terenu miasta Kielce w ramach Programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt.
- Aby zachować dobrostan przebywających pod opieką Schroniska zwierząt, w Schronisku powinno przebywać maksymalnie 100 psów i 56 kotów.
- Zwierzęta chore, agresywne, poszkodowane w wypadkach, szczenięta, kocięta do 2 miesiąca życia przyjmowane są do Schroniska w systemie ciągłym, do momentu wykorzystania wolnych miejsc. Pozostałe zwierzęta przyjmowane są wyłącznie w przypadku gdy Schronisko ma techniczne możliwości zapewnienia im miejsca bez pogorszenia dobrostanu już przebywających zwierząt.
- Zwierzęta są przyjmowane do Schroniska przez Kierownika Schroniska, pracownika administracji lub innego wyznaczonego pracownika.
- Zwierzę do Schroniska mogą przyprowadzić osoby trzecie, wypełniając stosowne oświadczenie, zwierzę może być również przywiezione przez patrol interwencyjny.
- Przyjęte zwierzę badane jest przez lekarza weterynarii, który decyduje o jego ewentualnym leczeniu i dalszej procedurze medycznej.
- Każdorazowo sprawdzane jest czy zwierzę jest trwale oznakowane. Jeśli zwierzę posiada wszczepiony chip, pracownik przeszukuje bazę internetową w celu ustalenia jego właściciela. W przypadku jego ustalenia zwierzę jest mu wydawane bez zachowania okresu kwarantanny i po wypełnieniu odpowiedniego oświadczenia. Wydawanie zwierząt odbywa się bez zbędnej zwłoki tj. w najbliższym możliwym terminie, w godzinach przyjmowania interesantów. W przypadku odmowy odebrania własnego zwierzęcia pracownik administracyjny zobowiązany jest poinformować organy ścigania o porzucenia zwierzęcia przez właściciela.
- Ze względu na zdarzające się sytuacje wyłudzenia zwierząt, właściciel psa/kota zobowiązany jest do okazania książeczki zdrowia zwierzęcia. W przypadku braku książeczki zdrowia, może być to również wypis z ostatniej wizyty zwierzęcia, wydany przez lekarza weterynarii, potwierdzony podpisem oraz pieczątką. W przypadku zwierząt rasowych pracownik aby dodatkowo potwierdzić prawo własności do zwierzęcia, może poprosić o okazanie rodowodu/tatuażu itd. Pracownik w przypadku braku książeczki lub innego dokumentu odmawia wydania zwierzęcia właścicielowi. Pracownik ma prawo zgłosić właściciela do Straży Miejskiej lub na Policję, w przypadku kiedy zwierzę błąkało się po terenie miasta bez opieki i/lub jeśli nie posiada aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Właściciel powinien odebrać zwierzę w przeciągu 24 godzin od czasu uzyskania wiadomości o przebywaniu zwierzęcia w schronisku.
- Zwierzę przyjmowane do Schroniska jest rejestrowane w systemie elektronicznym. Zakładana jest karta ewidencji (papierowa i elektroniczna) oraz książeczka zdrowia (nie dotyczy kotów wolno żyjących). Rejestr powinien zwierać w szczególności:
- datę przyjęcia do schroniska,
- dane osoby przyprowadzającej,
- dokładny opis zwierzęcia (maść, wielkość, płeć, gatunek i zdjęcie),
- dane dotyczące kwarantanny,
- datę opuszczenia schroniska przez zwierzę,
- dane osoby adoptującej,
- datę i przyczynę ewentualnej śmierci.
- Książeczka zdrowia powinna zawierać: numer ewidencyjny, wiek zwierzęcia, umaszczenie, numer chip, datę identyfikacji oraz wpis dotyczący czasu trwania kwarantanny.
- Schronisko nie przyjmuje zwierząt od właścicieli, którzy nie chcą dłużej sprawować nad nimi opieki. Osoby chcące oddać zwierzę do schroniska kierowani są do właściwego Urzędu Miasta lub Gminy.
- Zwierzęta, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych lub innych zdarzeniach losowych Patrol interwencyjny przewozi do gabinetu schroniska lub do gabinetu weterynaryjnego, z którym współpracuje. Udziela niezwłocznej pomocy i wydaje dalsze zalecenia, decyduje o sposobie dalszego leczenia.
- Koty wolno żyjące trafiają do schroniska jedynie w przypadku gdy są chore, ranne lub uległy wypadkowi i wymagają pomocy lekarsko-weterynaryjnej. Do schroniska trafiają również koty w celu ich kastracji (30 kotów kwartalnie). Przyjmowane są również kocięta niesamodzielne, które nie są w stanie funkcjonować na wolności (w miarę dostępności miejsc).
- Zwierzęta, które pogryzły człowieka przewożone są do Powiatowego Lekarza Weterynarii na obserwację, po zakończeniu której decyduje on o dalszym ich losie.
ZASADY WYDAWANIA ZWIERZĄT
- Do adopcji może być oddane tylko takie zwierzę, które:
- odbyło 15-to dniowy okres kwarantanny i zostało zaszczepione w kierunku wścieklizny. Wyjątkami są: szczenięta kocięta, których młody wiek wyklucza możliwość szczepień w kierunku wścieklizny oraz zwierzęta chore, adoptowane przez inne fundacje lub stowarzyszenia pro zwierzęce, pod warunkiem pisemnego zobowiązania do prowadzenia dalszej obserwacji.
- szczenięta i kocięta do 6 miesiąca życia mogą zostać wydane przed upływem 15-to dniowej kwarantanny. Nowy właściciel zwierzęcia podpisuje umowę, w której zaznacza się, że zwierzę nie przebyło kwarantanny. Nowy właściciel poświadcza, że jest świadomy ryzyka choroby u zwierzęcia, która jest związana z adopcją zwierzęcia przebywającego na kwarantannie.
- zwierzęta dorosłe mogą być wydane do adopcji jeśli zostały poddane kastracji. Wyjątkiem są: suki w cieczce (lub do dwóch miesięcy po zakończeniu cieczki, ze względu na ryzyko krwotoku). Warunkiem jest zobowiązania się właściciela do zgłoszenia się na zabieg w terminie późniejszym wskazanym przez Schronisko oraz niedopuszczenie do rozmnażania zwierzęcia. Niezgłoszenie się na wyznaczony zabieg lub dopuszczenie do rozrodu może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy, odebrania zwierzęcia oraz nałożenia kary finansowej na adoptującego. Zwierzę może zostać wydane bez uprzedniego przeprowadzenia kastracji jeśli podeszły wiek lub choroby zwierzęcia uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu.
- w przypadku wydania szczeniaka lub kocięcia nowy właściciel jest zobowiązany do złożenia pisemnego zobowiązania (zawarte w umowie), że przeprowadzi kastrację w Schronisku w terminie uprzednio wyznaczonym. Nie zgłoszenie się na wyznaczony zabieg może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy i odebrania zwierzęcia, oraz nałożenia kary finansowej na właściciela.
- zwierzęta zwrócone do Schroniska przez adoptujących (zwrot z adopcji), mogą być adoptowane bez zachowania okresu 15-to dniowej kwarantanny, jeśli szczepienia przeciw wściekliźnie są aktualne.
- W przypadku wybrania do adopcji zwierzęcia chorego, lekarz pracujący w Schronisku lub pracownik administracji poinformuje o jego stanie zdrowia, dotychczasowym leczeniu oraz opisze dalsze postępowanie ze zwierzęciem. W terminie do 7 dni po adopcji wyda wypis (historię choroby zwierzęcia) w formie papierowej lub elektronicznej.
- Adoptujący ma możliwość zwrotu zwierzęcia do Schroniska w okresie 2 miesięcy od daty podpisania umowy adopcyjnej i po wypełnieniu stosownego oświadczenia. Po upływie 2 miesięcy nie ma możliwości zwrotu zwierzęcia do schroniska.
- Nie wolno wydawać zwierząt:
- dzieciom i młodzieży do lat 18, nie będącym pod opieką rodziców lub opiekunów,
- osobom, które nie posiadają odpowiednich przyborów do zabrania zwierzęcia (dla psów obroży lub szelek i smyczy, dla kotów transportera),
- osobom nietrzeźwym,
- osobom podejrzewanym o handel zwierzętami,
- osobom nie posiadającym warunków do zapewnienia zwierzęciu należytej opieki.
- osobom niespełniającym minimalnych wymogów założonych przez administrację schroniska.
- osobom agresywnym, mającym wyroki za znęcanie się lub porzucenie zwierząt,
- osobom, którym odebrano w przeszłości zwierzęta, z powodu zaniedbań.
- Pracownik administracji ma prawo odmówić wydania zwierzęcia, jeśli uzna on, że osoba starająca się o adopcję nie zapewni zwierzęciu realizacji jego potrzeb lub jeśli osoba w przeszłości dokonywała zwrotów z adopcji.
- Koty wolno żyjące, przyjęte na czas leczenia zostają wypuszczone po wyleczeniu, poddaniu zabiegowi kastracji oraz po okresie ochronnym po tym zabiegu. Zwierzęta te wypuszczane są na miejsce bytowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko stan zdrowia oraz warunki atmosferyczne to umożliwiają.
ZASADY OPIEKI LEKARSKO – WETERYNARYJNEJ
- Zwierzęta trafiające do Schroniska, po oględzinach przez lekarza weterynarii kierowane są na 15 dniową kwarantannę. W przypadku złego stanu zdrowia lub podejrzenia o możliwość wystąpienia chorób zakaźnych zwierzę kierowane jest do izolatki, gdzie poddawane jest leczeniu stosownemu do stanu zdrowia.
- W momencie wejścia zwierzęcia na kwarantannę, po przeprowadzeniu badania zwierzę zostaje zaszczepione kompletem szczepień .
- Psy i koty po przyjęciu na kwarantannę poddane są odrobaczeniu i odpchleniu.
- Dorosłe koty trafiające do schroniska (z wyjątkiem kierowanych przez Urząd Miasta) poddane mają być testowi w kierunku FIV/FelV. Wynik testu należy odnotować w książeczce zdrowia zwierzęcia. Koty ze stwierdzonym FiV i/lub FelV podlegają dalszej izolacji, przetrzymywane są w wyznaczonym pomieszczeniu, bez kontaktu z pozostałymi zwierzętami.
- Wszystkie zwierzęta zakwalifikowane przez lekarza weterynarii zostają poddane zabiegowi kastracji w odpowiednim terminie.
- Suki po przeprowadzonym zabiegu kastracji w razie potrzeby (warunki atmosferyczne) mają zostać umieszczone w boksie wewnętrznym/klatce przez co najmniej 10 dni oraz mają zostać zabezpieczone kołnierzem lub/i ubraniem ochronnym. Samice kotów mają zakładane ubranka pooperacyjne i/lub kołnierze. Samce psów mają zakładane kołnierze. Za prawidłowe dobranie ubranka pooperacyjnego lub kołnierza odpowiada lekarz weterynarii/lub nadzorujący technik.
- Wszystkie zabiegi, w tym pielęgnacyjne muszą być odnotowywane w elektronicznej karcie zwierzęcia – w programie Klinika XP oraz książeczce zdrowia zwierzęcia.
- W celu ograniczenia stresu i kontrolowania chorób, zwierzęta powinny być odseparowane. Separować zwierzęta należy według następujących gatunków lub grup:
- zwierzęta na kwarantannie,
- psy i koty oddzielnie,
- zwierzęta chore lub ranne, oddzielnie zwierzęta zdrowe,
- szczeniaki i kocięta odseparowane od zwierząt dorosłych (chyba, że są karmione przez matki),
- samce odseparowane od samic, z wyłączeniem zwierząt poddanych kastracji,
- zwierzęta agresywne od innych,
- karmiące samice i ich potomstwo oddzielone od innych zwierząt.
ZASADY OPIEKI NAD KOTAMI WOLNO ŻYJĄCYMI
- Schronisko prowadzi rejestr osób (karmicieli), którzy po podpisaniu umowy pomagają w dokarmianiu kotów wolno bytujących oraz w wyłapywaniu ich w celu ewentualnego leczenia. Rejestr karmicieli zawiera ilość i miejsce pobytu (dzielnica) dokarmianych kotów.
- Karma odbierana jest w schronisku osobiście, wydawana za pokwitowaniem. Wydawanie karmy odbywa się w godzinach od 10 do 16, od wtorku do piątku, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.
- Schronisko ma prawo odstąpić od wydawania karmy jeśli karmiciel nie wywiązuje się z obowiązków na nim spoczywających (utrzymanie czystości, współpraca przy kastrowaniu zwierząt) lub jeśli karmę pożytkuje w niewłaściwy sposób. Schronisko ma prawo odmówić wydawani karmy jeśli w danym rejonie zarejestrowani są inni karmiciele. Maksymalna ilość karmy wydawanej na osobę miesięcznie określona jest na 14kg. Na jednego kota przysługuje miesięcznie 0,5kg karmy suchej.
- Koty wolno żyjące nie mogą być przetrzymywane w Schronisku. Zwierzęta te, odłowione jako chore lub po wypadku, po wyleczeniu wypuszczane są w miejscu odłowienia.
ZASADY EUTANAZJI ZWIERZĄT
- Eutanazję zwierząt przeprowadza się w gabinecie znajdującym się w Schronisku lub w gabinetach zewnętrznych.
- Eutanazji dokonuje wyłącznie lekarz weterynarii.
- Eutanazja zwierzęcia może odbywać się wyłącznie na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów weterynaryjnych oraz przepisów o ochronie zwierząt.
- Przeznaczone do uśpienia zwierzę musi być traktowane do ostatniej chwili łagodnie i przyjaźnie, aby zaoszczędzić zwierzęciu trwogi przedśmiertnej i dodatkowych udręczeń.
- Uśpienie zwierzęcia może być dokonywane tylko po uprzednim pozbawieniu go świadomości.
- Eutanazja zwierzęcia nie może się odbywać w obecności innych zwierząt.
- Zwłoki zwierzęcia muszą być odpowiednio zabezpieczone i opisane oraz umieszczone w lodówce do czasu zabrania ich przez zakład utylizacji.
- Decyzję o eutanazji zwierzęcia, może podjąć lekarz weterynarii w przypadkach wystąpienia
- choroby zagrażającej przeniesieniem się na ludzi lub zwierzęta,
- choroby bardzo zaawansowanej lub nieuleczalnej,
- ciężkich uszkodzeń ciała,
- w sytuacji nierokującej wyleczenia, jeśli dalsze utrzymanie zwierzęcia przy życiu, będzie niehumanitarne.
- Prowadzone są odrębne rejestry eutanazji i zgonów, oddzielnie dla psów i kotów.
- Fakt eutanazji należy odnotować w karcie zwierzęcia, rejestrze zgonów oraz programie komputerowym Klinika XP.